Skip to content Skip to footer
Yasemin Sayibas Akyuz

Yasemin Sayıbas Akyüz was born in Tokat in 1973. She studied Textile Engineering at the Istanbul Technical University. While working for textile companies, she received training in graphic design and then moved on to the advertisement sector. She is one of the founders of the Hayal Tacirleri Design Group. She has been working as an international graphic designer since 1999.

The childhood she lived in a small city, intimately connected with nature, ensured that she has always kept a high sense of environmental awareness since her childhood years. Having
witnessed the ecological destruction and the resulting process from climate change to crisis first in Tokat, then in Istanbul and in Bodrum where she has been living since 2005, Yasemin started climate activism on the field in 2019. With the Bodrum Urgent Call For Climate Group, of which she is one of the founders, she organized actions on climate every Friday aiming to increase awareness for the Climate Crisis at the local and national levels.

During the period when climate strikes were also transferred to the digital environment upon the onset of the Pandemic, she started to make graphic designs about the climate and ecology crisis. In addition to her personal work, she provides voluntary design support to groups and non-governmental organizations operating in the field. The visuals she designed are used by many national media organs, environmental organizations, local movements and international organizations.

Having an interest also in old and forgotten art forms, Yasemin did some work on stop-motion films and automata in her atelier for a period. For her, art requires a contrary stand and opposition. She believes that she can awaken considerable awareness about the fight against the Climate Crisis through the power of art to reach out to the masses.

She is married and a mother of one child. She lives in Bodrum.


Türkçe:

Yasemin Sayıbas Akyüz, 1973 yılında Tokat’ta doğdu. Istanbul Teknik Üniversitesi’nde Tekstil Mühendisliği okudu. Tekstil firmalarında çalıştığı süre içerisinde bir taraftan grafik tasarım egitimi alarak reklam sektörüne geçti. Hayal Tacirleri Tasarım Grubu’nun kurucularından. 1999 yılından beri uluslararası alanda grafik tasarım çalısmalarına devam etmektedir.

Küçük bir sehirde, dogayla iç içe geçen çocuklugu onun her zaman çevreye duyarlılıgını yüksek tutmasını sagladı. Tokat, sonra Istanbul ve 2005’ten beri yasadıgı Bodrum’da sahit oldugu ekolojik tahribat ve iklim degisikliginden krizine giden süreçle, 2019 yılında sahada iklim aktivistligine basladı. Kurucularından oldugu Bodrum Iklim Acil Grubu ile her cuma iklim eylemleri düzenleyerek yerel ve ulusal düzeyde iklim krizi farkındalıgını artırmaya çalıstı.

Pandemi nedeniyle iklim grevlerinin de dijital ortama tasındıgı dönemde iklim ve ekoloji krizi ile ilgili grafik çalısmalar yapmaya basladı. Kisisel çalısmalarının yanında, bu konuda faaliyet gösteren gruplar ve sivil toplum örgütlerine gönüllü tasarım destegi veriyor. Tasarladıgı görseller ulusal pek çok yayın organı, çevre örgütü ve yerel hareketler ile uluslararası örgütler tarafından kullanılıyor.

Eski, unutulmaya yüz tutmus sanat formlarına da ilgi duyan Yasemin, bir dönem atölyesinde stop-motion film ve otomata çalısmaları yaptı. Onun için sanat bir karsı durus ve muhalefet gerektiriyor. Sanatın kitlelere ulasım gücüyle iklim krizi ile mücadele konusunda ciddi bir farkındalık uyandıralabilecegine inanıyor.

Evli ve bir çocuk annesi. Bodrum’da yasıyor.

Yasemin Sayibas Akyuz © 2022. All Rights Reserved.